Plíseň nehtů: jak to vypadá, jak se přenáší, jak s ní zacházet

Plíseň kazí vzhled nehtů a přivádí nás do rozpaků, pokud si toho někdo všimne. Může však být obtížné se toho zbavit. Po užívání léků a mastí se onemocnění může znovu vrátit spolu s nepohodlí, svěděním a pálením. Je důležité zvolit lék, který by onemocnění zcela odstranil.

V tomto článku zjistíme, jak léčit plíseň nehtů, aby se nevrátila.

Příznaky plísně nehtů

Lékařský název pro plíseň nehtů je onychomykóza. Jako mnoho nemocí se neprojevuje ostře a zřetelně bezprostředně po infekci. První příznaky se objevují 2-3 týdny po expozici patogenu. Nejprve nehtová ploténka ztratí svůj lesklý lesk, pak se objeví další příznaky:

  • bělavé nebo nažloutlé pruhy, skvrny na nehtové ploténce;
  • změna barvy nehtů na žlutou, hnědou nebo šedou;
  • ztluštění, oddělení, tuberosita nehtové ploténky;
  • nepříjemný zápach;
  • olupování a zarudnutí kůže kolem nehtu a mezi prsty;
  • pálení a svědění.

Bez léčby plísňová infekce zcela zničí nehtovou ploténku: odloupne se a obnaží nehtové lůžko.

Kde se můžete touto nemocí nakazit?

Nebezpečí představují veřejná místa s vysokou vlhkostí: bazény, vany, hammamy, sauny, tělocvičny. Houba se snadno přenáší přímým kontaktem s infikovanou osobou: patogen proniká do zdravých oblastí a způsobuje infekci. Můžete se nakazit, pokud použijete osobní věci pacienta, například jeho boty nebo ručník.

Houba se šíří i v místech, kde jsou půjčovny bot. Například v bowlingu nebo půjčovně bruslí, lyžařských bot, snowboardů. Zvláště nebezpečné je, když se tam nedodržují hygienické normy. Můžete se nakazit onychomykózou z pantoflí, pokud je často nosí různí hosté.

Nebezpečí představují také kosmetické salony a manikérky a pedikérky, které poskytují služby doma. Ale pouze v případě, že pro každého nového klienta nepoužívají jednorázové materiály nebo nesterilizují pracovní nástroje.

Jak vypadá plíseň na nehtech?

Příklad plísně nehtů na fotografii je jasně zobrazen. Hlavní příznaky onychomykózy jsou okamžitě viditelné: změny barvy nehtu, jeho ztluštění a hrudkovitost. Vlevo je hřebík před ošetřením, vpravo po ošetření laserem.

plísně nehtů před a po léčbě

Etapy vývoje onemocnění

Nemoc se vyvíjí postupně. Bezprostředně po infekci nepocítíte nepohodlí, vzhled nehtu se téměř nezmění. Ale postupem času se počet nepříjemných příznaků zvyšuje. Plíseň nehtů má 3 fáze:

  • normotrofní - v tloušťce nehtu se objevují pruhy nažloutlé a bělavé barvy, ale jeho tvar a tloušťka se nemění, nedochází k subungvální hyperkeratóze, to znamená ztluštění a oddělení;
  • hypertrofická - nehtová deska získává žlutý, šedý nebo hnědý odstín, nehet se zahušťuje v důsledku hyperkeratózy, objevuje se křehkost, okraje jsou zubaté;
  • dystrofický - nehet se ztenčuje a odlupuje se od nehtového lůžka, tvoří se dutiny.

Proč je houba nebezpečná?

Jakmile si všimnete prvních změn na nehtu, měli byste se poradit s lékařem. Nemoc sama o sobě nezmizí, bez léčby se rozšíří do dalších částí těla a postupuje.

Pokud začnete onemocnění, existuje riziko komplikací:

  • přidání další infekce, například erysipel - jedná se o infekčně-alergické onemocnění, které se na kůži projevuje jako červené skvrny;
  • diabetická noha s trofickými vředy na nohou, v těžkých případech to vede ke gangréně;
  • alergické vyrážky a loupání na kůži;
  • ve vzácných případech poškození vnitřních orgánů a systémů.

Plíseň nehtů není pouze vnější vadou, takže samoléčba může způsobit vážné poškození. Neměli byste užívat léky bez lékařského předpisu od specialisty, protože mohou mít vedlejší účinky nebo mít nepředvídatelný účinek na tělo.

Existuje mnoho druhů hub, které způsobují onemocnění. Chcete-li najít tablety a masti, které budou fungovat ve vašem případě, musíte podstoupit laboratorní testy. V opačném případě může být lék k ničemu.

Který lékař léčí plísně?

Onemocnění kůže a nehtů léčí dermatolog nebo dermatovenerolog, provádí diagnostiku a připravuje léčbu. Existuje ale vysoce specializovaný dermatolog, který se zabývá výhradně mykózami – mykolog.

V odborné klinice pracují zkušení dermatologové, kteří přistupují k léčbě onychomykózy komplexně. V první fázi odborníci zkoumají postižené nehty. Poté se provádí laboratorní diagnostika - umožňuje potvrdit diagnózu a určit typ houby. Poté lékař sestaví plán léčby s ohledem na kontraindikace pacienta a jeho přání.

V moderní klinice jsou zaměstnáni i podologové — mistři, kteří připravují nehty k další úpravě a provádějí lékařskou pedikúru. Nejedná se o stejný postup, který se provádí v kosmetických salonech. Abyste pochopili rozdíl, musíte zvážit typy pedikúry:

  • lékařská pedikúra je ošetření problémových nehtů pro účinnější léčbu, během procesu odborník odstraní poškozenou vrstvu nehtu, v důsledku toho působí protiplísňové látky hlouběji;
  • Terapeutická pedikúra je postup, který pomáhá řešit problémy s kůží a nehty, během procesu může mistr používat masti, přípravky, pleťové vody atd. pro hojení a ošetření problémových oblastí;
  • estetická pedikúra - provádí se v kosmetických salonech, dělá nohy a nehty esteticky atraktivnější.

Dermatolog a podolog jsou specialisté, kteří spolupracují na tom, aby se pacient co nejrychleji zbavil plísňového onemocnění.

způsoby, jak odstranit plíseň nohou

Metody likvidace plísní

Moderní medicína nabízí několik možností léčby onychomykózy. Zvažme každou metodu zvlášť.

Léky

V lékárnách se prodává mnoho tablet, mastí a laků proti onychomykóze, říká se jim antimykotika. Ale nemůžete si koupit žádný lék a zbavit se nemoci, protože různé léky jsou zaměřeny proti různým druhům hub. Kromě toho jsou antimykotika toxická, takže je třeba dodržovat správné dávkování.

Další důležitá nuance: houba je imunní vůči léku. Pokud to není poprvé, co užíváte léky, může si původce onemocnění vyvinout imunitu, takže léčba bude zbytečná.

Speciální omítky

Jsou přilepeny k poškozenému nehtu a aktivní složky ve složení bojují s problémem. Produkt však působí pouze povrchově, náplast nepomůže zbavit se plísně uvnitř nehtu a kůže.

Kromě toho není vždy vhodné s ním chodit: může při chůzi spadnout nebo vypadnout kvůli vlhkosti. A pokud je postiženo více nehtů, není aplikace náplasti na každý prst příliš pohodlná.

Laserová terapie

Jedná se o nejúčinnější moderní léčebnou metodu. Laser vykazuje viditelné výsledky již od prvního použití v 90 % případů. Během procesu nedochází k žádné bolesti, pálení ani nepohodlí a jedno ošetření trvá jen asi 10 minut.

Léčba probíhá ve 2 fázích:

  1. Laser působí hluboko na mycelium houby, aby je zničil. Zároveň nedochází k poškození zdravých tkání kůže a nehtů.
  2. Laser obnovuje nehtovou ploténku a způsobuje její rychlejší růst.

Masti, tablety a náplasti nedávají tak hluboký a rychlý účinek.

Laser vám umožní vyhnout se odstranění nehtu a udržet plotýnku zdravou.

Preventivní opatření

Abyste nemuseli léčit houbu nehtů, měli byste dodržovat preventivní opatření. Jednoduchá pravidla pomohou chránit se před nemocí:

  • dodržujte osobní hygienu – pravidelně se sprchujte, noste čisté ponožky, jednou týdně si zastřihujte nehty;
  • pokud jdete do veřejné lázně, sauny, bazénu, používejte pouze individuální pantofle a ručník;
  • nechodit bosí na veřejných místech;
  • při návštěvě nenoste boty někoho jiného, dokonce ani domácí pantofle;
  • nechoďte v mokrých botách;
  • posilovat svůj imunitní systém a udržovat své zdraví.

Když jdete na manikúru a pedikúru, neváhejte se zeptat mistra, jak zpracovává a sterilizuje pracovní doplňky.

Proč je lepší neléčit se samo, ale obrátit se na profesionály?

V lepším případě po samoléčbě se plíseň na nehtech objeví znovu, v horším případě užívání léků bez dohledu lékaře poškodí zdraví. Pouze lékař může vybrat komplexní léčbu a zcela se zbavit problému.

Na klinice provede dermatolog diagnostiku a potřebné studie. Poté pedikér zpracuje a připraví nehtovou ploténku. Hlavní část ošetření se provádí pomocí laseru - specialisté používají moderní inovativní vybavení. Zlepšení zaznamenáte již po prvním postupu.

Aby bylo ošetření snadné a procedury příjemné, přistupují odborníci ke každému pacientovi opatrně a vřele a lékaři volí individuální přístup.